fbpx

Food

School Lunch Cost Breakdown with Walmart+

September 27, 2022

We're here to bring you practical tips, recipes, and ideas that make your home life a little bit easier.

Hello & welcome

Blog Categories

FOOD

FAMILY

HOLIDAYS

learn more

LIFESTYLE

The Best Sports Bras with Built-In Cups

How to Wash and Store Berries

The Best Non-See-Through White T's

read post

read post

read post

Popular right now

It seems like everything costs more these days, which made me wonder: Is it cheaper for my kids to take their own lunch to school? Or is the $3 hot lunch a cheaper option?

I know some schools are still getting free lunches, but our schools are back to charging for lunches. So I set out on a little experiment to see if I could create a cheaper lunch with the groceries I regularly buy at Walmart. And, spoiler alert: I succeeded!

How to Make an Under $2 Lunch: Cost Breakdown

With a little thought and calculating, I was able to create this lunch for about $2. Luckily, it includes some of my kids’ favorite foods!

Here’s how it all broke down:

  • Total: $1.93

Not bad, right? Best of all, this has become one of my kids’ favorite lunches!

School lunch ingredients laid on a countertop

How to Make Turkey Pinwheels

These turkey pinwheels are always in rotation as a main dish for school lunches. I like to make a big batch, freeze them, and have them on hand for quick morning lunch making.

Here’s how I make the turkey pinwheels:

  • Spread 1 oz of cream cheese over the tortilla
  • Season with Everything bagel seasoning
  • Layer 1 oz of turkey in the tortilla
  • Roll and slice the tortilla

Tips for Saving Money on Kids’ Lunches

After doing this little experiment, I came away with a few takeaways. If you’re trying to save money on your kids’ school lunches, here are my tips:

  • Shop at Walmart: Walmart+ is something I’m grateful to have every day! I absolutely love the low prices, the selection, the convenience, and the free delivery to your doorstep. I have been using Walmart+ delivery for years and can’t imagine life without it! I’ve tried many other grocery delivery options, and Walmart+ is still my favorite!
  • Buy generic brands: Much of the time, generic brands are just as good as name brands — if not better! I bought the generic apple sauce cups for this lunch to save money, and no one could tell a difference.
  • Buy in bulk: You can usually save money by buying the bulk size of any groceries at Walmart. I always like to shop for the biggest size I can find so I pay less per item. For example, the GoGurts and Pringles are both cheaper in bulk!

Happy Shopping!

Buying groceries for the whole family can be a little stressful these days, but Walmart+ definitely takes off some of the burden! I whole-heartedly recommend trying their grocery delivery service to save time and money with your weekly grocery shopping.


Shop the Post


This post is sponsored by Walmart+.  Thank you for supporting content that keeps Home & Kind going!


I like to hang out on Instagram and share more in-depth tutorials on everything I make, create, and organize.  Come be a part of our Home & Kind Instagram community.

+ Show / Hide Comments

Share to:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Grab the PDF of 30 of our favorite family games that use things you already have around the house.

30 games you can play with your family that take 5 minutes each

FREE DOWNLOAD